Dejepisno-geografická exkurzia: Terakotová armáda v Lučenci

Dňa 18. 10. 2019 sa žiaci 5. a 6. ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie. Zavítali  do synagógy v Lučenci, ktorú na viac ako mesiac obsadila terakotová armáda Prvého čínskeho cisára. Žiaci mali možnosť prezrieť si 55 presných kópií sôch generálov, dôstojníkov, vozatajov, lukostrelcov, pešiakov ako aj koní. V dokumentárnom filme, ktorý videli im bol priblížený spôsob výroby a účel, za ktorým bola armáda vytvorená.

Terakotová armáda bola objavená v roku 1974 roľníkmi pri kopaní studne neďaleko mesta Xian. Tvorí ju 8 000 hlinených sôch v nadživotnej veľkosti. Okrem vojakov sú jej súčasťou aj sochy úradníkov, akrobatov a dvorných zabávačov. Armáda bola vybudovaná pre Prvého čínskeho cisára a mala ho chrániť v posmrtnom živote. Na jej výstavbe sa podieľalo viac ako 700 000 remeselníkov zo všetkých kútov Číny.

Žiaci 5.A a 6.A triedy