Mesiac knihy v našej škole a školskej knižnici

Je to už niekoľko desaťročí, čo si mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale aj s knihou.
Kniha, najlepší priateľ človeka, od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých i starých.

 Pátraním, prečo si práve v marci  pripomíname  mesiac knihy, sme sa dopracovali k známej a zaujímavej postave slovenskej histórie – k Matejovi Hrebendovi. Tento šíriteľ slovenskej a českej knihy sa v marci narodil a v marci aj umrel. Narodil sa s vášňou v srdci pre knihy a ich čítanie. Osud mu však neprial, bol zrakovo znevýhodnený. Počas svojej životnej cesty napriek tomu zhromažďoval, zbieral a zachraňoval knihy, rozširoval ich medzi slovenskými vzdelancami, ale aj jednoduchým ľudom. Venoval im lásku, starostlivosť ako živým bytostiam. Vďaka Matejovi Hrebendovi si práve mesiac marec spájame s knihami a symbolicky si uvedomujeme, že knihy sú zachované myšlienky ľudí, ktoré sú takto na dlhé roky uchované pre nasledujúce generácie.

V marci častejšie vyslovujeme slová chvály spisovateľom za ich záslužnú prácu, ktorú vykonávajú.

Pri tejto príležitosti sme privítali v našej školskej a obecnej knižnici pani Hanu Koškovú, ktorá k nám zavítala a zároveň predstavila svoju novú knihu určenú deťom a mládeži – Žuvačkový strom.

Besedy s ňou sa 21. marca 2024  zúčastnili žiaci viacerých ročníkov. Vypočuli si spisovateľkino rozprávanie  o tom, ako spomínaná kniha vznikla, oboznámili sa so zaujímavými príbehmi v jej podaní, následne dostali odpovede na zvedavé otázky týkajúce sa literárnej tvorby pani Hany Koškovej.

V ten istý deň v popoludňajších hodinách zavítali do knižnice aj žiaci školského klubu, priviedla ich tam pani vychovávateľka A. Gombalová. O tom, ako sa stať členom školskej knižnice, ako sa majú ku knihám správať, aké knihy si z knižnice môžu vypožičať, im porozprávali staršie spolužiačky z 9. A triedy.

Okresné kolo recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín sa tiež uskutočnilo v marci, organizátorom bola ZŠ Školská 3, Poltár. Naši žiaci sa v tejto súťaži umiestnili nasledovne:

III. kategória – poézia: 2. miesto – Ninka Malčeková, 9.A,  postúpila do regionálneho kola

                                    3. miesto – Viktória Matúšková, 8.A

III. kategória – próza: 2. miesto – Martina Babicová, 9.A postúpila do regionálneho kola

                                   3. miesto – Daniel Grom, 9.A postúpil do regionálneho kola

Postupujúcim prajeme veľa úspechov vo vyššom kole tejto súťaže!

                                                                                                             Žiačky 9. A triedy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.