V knižnici so spisovateľkou Hanou Koškovou

Pri príležitosti Mesiaca knihy sme vo štvrtok 16. marca privítali v našej obecnej a školskej knižnici spisovateľku. Ktorú? Pani Hanku Koškovú, autorku povestí, kníh pre deti a mládež – Repujúci grep, Uľa-Fuľa krotí farby, Kde pršia dáždniky, …. . Jej najnovšou zbierkou poviedok pre dospelých je Rozhovor s mlčaním.

Počas besedy nás pani Hana Košková previedla príbehom svojho života, akoby čítala z vlastnej knihy. Niektoré jej tituly v knižnici máme, tie najnovšie priniesla so sebou na ukážku a čítala nám z nich. Je stále mimoriadne aktívna, prekladá z bulharského a poľského jazyka, pravidelne prispieva do mládežníckeho Časopisu do školy i na doma, ktorý vychádza pod názvom Maxík.

Porozprávala nám o svojich umeleckých začiatkoch, nádejach, úspechoch a žiakom vysvetlila, že napísať knihu nie je jednoduché.  Sú to hodiny, dni vyhľadávania informácií aj overovania zdrojov, kontaktovania pamätníkov. Za každým vydaným dielom je kopec snahy a najmä veľa, veľa trpezlivosti.

Z besedy sme si všetci niečo odniesli alebo zapamätali, menší aj väčší, či už inšpiráciu alebo poučenie, prípadne nový námet na obohatenie svojej vlastnej domácej knižnice.

Vďaka rozprávaniu pani Hany Koškovej sme si uvedomili, že cieľom spisovateľov je vzbudiť u detí a mládeže záujem o literatúru, motivovať ich k čítaniu. Ideálne je, keď mladí ľudia vnímajú knihy ako svojich priateľov.

 Už teraz sa tešíme na ďalšiu inšpiratívnu besedu!

                                                                                                                                    Mia Lőrinčíková, 8. A